Bazofil düşüklüğü

Bazofil düşüklüğü nedir?

Laboratuar sonuçlarında BAS değerlerinin düşük çıkması beklenir ve istenir. Bu durum, vücutta herhangi bir reaksiyonun, iltihabın ya da enfeksiyonun olmadığının işaretidir. Ancak eğer 1 mikrolitre kanda 20’den çok daha az bazofil hücresi mevcutsa o zaman bir sorundan bahsedebilmek mümkün olur. Bazofil hücrelerinin vücutta gereğinden az bulunması durumu bazofil düşüklüğü olarak adlandırılır.
Bazofil oranının düşük olması genellikle çok tedirgin edici bir durum değildir; ancak yapılan tetkiklerde vücutta alerji ya da iltihap saptanmışsa ve buna rağmen bazofil düşükse, o zaman bağışıklık sisteminde bir sorun olduğunu düşünebiliriz.
Bağışıklık sistemi iltihap ya da alerjik reaksiyon durumlarında bazofil üretimini uyarır ve sayısını arttırır. Eğer arttıramazsa vücut bu hastalık etkeni ile baş edemez. Durumun böyle olması kişileri hayati tehlike içerisine girdirebilir ya da basit hastalıkların bile çok ağır geçmesine sebep olabilir.
Bazofil düşüklüğü sebebi olan durumlar ya da hastalıklar şunlardır:
  • Hamilelik (Tüm rezervini bebeğiyle paylaşan annelerin kan değerlerinin düşmesi genellikle normal kabul edilir. Bu bazofil dengesizliği hormonal değişimlerle de ilişkilendirilebilir.)
  • Stres (Bağışıklık sisteminin çalışmasına olumsuz etki eden aşırı stres faktörü, bazofil üretimine de mani olabilmektedir.)
  • Hormon sorunları (Örneğin hipertiroid adı verilen tiroidlerin fazla çalışması durumu, bazofil üretim mekanizmasına olumsuz etkide bulunabilmektedir.)
  • Steroid içerikli ilaç ya da maddelerin kullanılması
  • Kan hücrelerine zarar veren ilaç tedavileri, kemoterapi süreçleri
  • Kemik iliği yetmezliği
  • Aşırı duyarlılık (Buna tıp dilinde hipersensitivite reaksiyonu denmektedir. Genetik bir sorundur. Bazı türleri Bazofil düşüklüğü yapar.)
  • Bir önceki yazımızda Bazofil konusunu ele almıştık. Okumak için Bazofil yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Bazofil yüksekliği konusundan bahsettik. Okumak için Bazofil yüksekliği yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.