Lösantede hasta ve ailesinin sorumlulukları

Lösantede hasta ve ailesinin sorumlulukları nelerdir?

Hasta ve ailesinin en önemli sorumluluğu, net bir şekilde bilgi vermektir. Günümüz şartlarında tıbbi geçmiş TC numarası ile kolaylıkla öğrenilse de, kayıtlara geçmemiş olan sağlık bilgileri de muhakkak olacaktır.
Kişilerin bütün bu ayrıntıları atlamaması; tıbbi geçmişini, yaşadığı şikâyetleri, daha önce uygulanmış olan tedavilerin süreçlerini, kullanılmış olan ilaçları ve etkilerini doktoruna anlatması gerekir. Bu ayrıntılar tedavi rotasını belirleyecektir. Ayrıca Lösante merkezinde tedavi sürerken hasta kendini iyi tahlil etmeli ve yaşadığı şikâyetler varsa bunları mutlaka doktoruna bildirmelidir.
Hasta ve ailesi yapılacak işlemler ve tedavi süreçleri konusunda doktor tarafından ayrıntısı ile bilgilendirilecektir. Kişiler bu bilgileri doğru bir şekilde anladığından emin olmalı ve emin olduktan sonra “rıza belgelerini” imzalamalıdır. Bu aşamadan sonra hasta ve ailesinin yapacağı şey, önerilere ve tedavi planlarına harfiyen uymak olacaktır. Uymadığı ve tedaviyi reddettiği takdirde sorumluluk hastaya aittir.
Hasta ve ailesinin bir diğer sorumluluğu da, tetkik ve tedavi masraflarını giderecek olan kurum ya da kuruluşu iyi belirleyerek bunu Lösante merkezine bildirmektir. Masrafları üstlenen kuruluşun bu ödemeyi tanınan süre zarfında rutin prosedürlere uygun şekilde yapması gerekir. Ücretsiz tedavi olacak hastaların özel durumunu belgelemesi gerekir. Eğer şartlara uygunluk söz konusu ise bu hastalar ücretsiz tedavi olabileceklerdir.
Hasta ve ailesinin diğer sorumlulukları şunlardır:
  • Lösante’nin kurallarına uymak ve uygulamalarına iştirak etmek,
  • Hastanenin çalışanlarına saygı çerçevesinde yaklaşmak ve empati kurmak,
  • Doktorun talimatı olmadan hastaneyi terk etmemek ya da bulunduğu odadan dışarıya çıkmamak (Özellikle de hastanın bulaşıcı bir hastalığı daha varsa…)
  • Tedavi planının dışında kalan ya da aykırı olan başka ek tedavileri talep etmemek ya da gizlice bu tedaviyi almamak,
  • Ziyaretçileri hastane kuralları çerçevesinde kabul etmek,
  • Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmemek ya da getirilmesini istememek,
  • Hastaların, refakatçilerin ya da ziyaretçilerin kasten hastanedeki ekipmanlara zarar vermesi durumunda bu zararı sorun çıkarmadan karşılamak.
  • Bir önceki yazımızda Lösante konusunu ele almıştık. Okumak için Lösante yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Monosit konusundan bahsettik. Okumak için Monosit nedir yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.