Lösemi hastaları nelere dikkat etmelidir?

Lösemi hastaları nelere dikkat etmelidir?

Her nasıl ki doktorlar hastalarının sağlık durumlarını kontrol altında tutmaktan sorumlu olsalar da burada asıl sorumluluk hastaların kendisindedir. Hastalar kanser konusunun ciddiyetini iyi idrak etmek ve diğerlerine göre çok daha dikkatli olmaları gerektiğini bilmek zorundalardır.
Lösemi hastalarına şu tavsiyeler verilebilir:
  • Teşhis ve tedavi ancak doktorların görevidir. Kişiler sadece kan değerlerine bakarak ve internetten araştırma yaparak kendi tedavi planlarını oluşturamazlar. (Böyle durumların önüne geçilmesi için günümüzde akıllı reçete uygulamaları geliştirilmiştir. Artık kimse belirlenen süreden önce reçetesiz ilaç talebinde bulunamamaktadır.)
  • Doktorun belirlediği aralıklarda tam kan sayımı testine mutlaka girilmelidir. Bu testler, tedavilerden sonra kan değerlerinin ne durumda olduğunu görmek içindir. Eğer lökosit ve trombosit oranları tedaviye rağmen artmaya devam etmişse ya da hiç azalma olmamışsa, doktor bu durumda ilacın dozunu arttırabilir ya da etki etmediğine kanaat getirerek ilacı değiştirebilir. Kan değerleri normale dönmüşse duruma göre ilacın dozunu düşürebilir ya da ilaç tedavisini sonlandırabilir. Tedavi bitse bile daha önce lösemi geçirmiş hastaların doktorun takdir gördüğü aralıklarla tam kan sayımı testine girmesi gerekmektedir. Çünkü hastalığın yeniden nüksetme ihtimali hep vardır.
  • Eğer tedavi sırasında ateş 38,5 santigrat derecenin üzerine çıkarsa hemen hastaneye gidilmelidir ve doktor bu konuda bilgilendirilmelidir. Kullanılan ilaçların sebep olduğu yan etkiler de doktor ile paylaşılmalıdır. Doktor hiçbir hastasının hayattan kopmasını, yaşam kalitesinin ve moralinin bozulmasını istemez. Çünkü lösemi tedavisinin başarısında bu unsurlar çok önemlidir.
  • Kanseri yenmede etkili olduğu söylenen bitkisel kürler konusunda da çok dikkatli olunmalıdır. Bir maddenin doğal ya da bitkisel olması onun herkes için güvenilir olacağı anlamına gelmez. Bu yüzden kulaktan dolma bilgilerle herhangi bir küre başlanmamalıdır. Bu kür tavsiyelerini TV izlerken bir uzman doktorun ağzından da edinebilmiş olabiliriz; ancak her bitki kürünün her bünyeye yaramayacağı, hatta ölümcül etkiler yapabileceği de akılda bulundurulmalıdır. Bazı bitkiler tedavide kullanılan ilaçların etkisini azaltabilir; ya da etkisini şiddetlendirerek vücudun koma haline girmesine sebep olabilir. Bundan dolayı kür tavsiyelerine uyulmadan önce hastalar doktorlarına mutlaka danışmalıdır ve uyarılar kesinlikle dikkate alınmalıdır.
  • Bir önceki yazımızda Kronik miyeloid lösemi tedavisi konusundan bahsettik. Okumak için Kronik miyeloid lösemi tedavisi yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Tam kan sayımı konusunu ele aldık. Okumak için Tam kan sayımı yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.