Eozinofil düşüklüğü

Eozinofil düşüklüğü nedir?

Eoznofil oranının tam kan sayımı testinde düşük görülmesi aslında beklenen bir durumdur. Her şeyin yolunda olduğunu gösterir. Yani herhangi bir enfeksiyonun, alerjik reaksiyonun, iltihabın ya da parazitin olmadığı anlamına gelir.
Ancak yapılan geniş çaplı tetkikler sonucunda bir iltihap, enfeksiyon, parazit ya da kanserleşme tespit edildiği halde; ya da daha önceden bunların var olduğu bilindiği halde EOS oranının düşük çıkması ve devamlı düşük seyretmesi kaygı verici bir durumdur ve daha derin sorunları ifade eder.
Eozinofil düşüklüğü sebebi olan bazı durumlar ve hastalıklar şunlardır:

Eozinofil düşüklüğü sebepleri

  • Aşırı stres ya da hayat kalitesini olumsuz etkileyen psikolojik sıkıntılar (Stres hormonu da denilen kortizol hormonunun vücutta aşırı üretilmesine sebep olur. Bu hormonun gerektiği kadar salgılanması bizim tehlikelere ve hastalıklara karşı savunma geliştirmemizi sağlar. Kontrolden çıkan aşırı kortizol salgısı ise bağışıklık sorunları doğurur ve eozinofil kan hücresinin gerektiği gibi üreyememesine ya da dolaşıma dâhil olamamasına yol açar.)
  • Aşırı alkol tüketimi sonucu gelişen alkol zehirlenmesi (Karaciğerleri ve böbrekleri bitiren bir durumdur. Eozinofiller karaciğer ve böbrek sorunlarında stabil halde kalır. Yani gerektiği zaman dolaşımda etkinlik sürdüremez.)
  • Steroid içerikli ilaçların ya da ürünlerin çok sık kullanılması sebebiyle vücutta steroid artışı gelişmesi
  • Vücutta kortizol hormonu salgısı yapan tümör oluşumları
  • Dışarıdan östrojen takviyesi almak
  • Doğum kontrol hapları kullanmak (Hormonal bozukluklara sebep olur.)
  • Böbrek üstü bezlerinde sorunların gelişmesi (Burada kortizol hormonu üretilir. Bu bölgede sorunlar gelişirse zincirleme bir şekilde fonksiyon bozuklukları gelişecek ve Eozinofil üretimi aksayacaktır.)
  • Cushing sendromu yaşamak (Vücutta kortizol hormonunun aşırı derecede üretilmesi durumunu tanımlar. Aşırı kortizol üretiminin sebebi ne olursa olsun Cushing sendromu olarak adlandırılır. En yaygın sebebi de steroid içerikli ilaçların ya da ürünlerin çok yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanılmasıdır. )
  • Bir önceki yazımızda Eozinofil konusunu ele almıştık. Okumak için Eozinofil nedir yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Eozinofil yüksekliği konusundan bahsettik. Okumak için Eozinofil yüksekliği yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.