Bazofil yüksekliği

Bazofil yüksekliği nedir?

Kanda bazofil oranının normal aralığın üzerinde seyretmesi durumu bazofil yüksekliği olarak tanımlanır. Kanda bazofil yüksek görüldüğü zaman genellikle bir alerjiden şüphelenilir. Bir takım alerji testleri ile durum ortaya çıkarılır. İkinci akla gelen şey ise iltihaplı bir hastalık, bir enfeksiyondur.
Bağışıklık sistemi problemleri, kemik iliğinde ya da merkezi sinir sisteminde gelişen sorunlar da bazofil yüksekliği sebebi olan yaygın durumlardır. Lösemi ya da diğer kanser çeşitleri akla gelen en son şeyler olur. Diğer tetkiklerden sonuç alınamadığı durumlarda kanser taraması yapılır.
Bazofil yüksekliği sebebi olan hastalık ya da durumları ayrıntılı bir şekilde inceleyelim:

Bazofil yüksekliği sebepleri

  • Kansızlık (Tıpta anemi olarak adlandırılan bu hastalık çok çeşitlidir. Bazofil yüksekliğine sebep olan en önemli anemi çeşidi ise “hemolitik anemi” olmaktadır. Bu anemi çeşidinde kırmızı kan hücreleri olgunlaşmadan yok edilir. Vücut fonksiyonlarının temel taşı olan kırmızı kan hücreleri azaldığı için fonksiyonel bozukluklar olur ve merkezi sinir sistemi alarma geçerek kemik iliğinin bazofil üretmesini uyarabilir. Bazofiller bu yeni durumla baş etmeye çalışır. Bu dönemde tam kan sayımı testi yapıldığında BAS oranı yüksek çıkabilir. Hemolitik anemi genetik sebeplerden, kemik iliği sorunlarından, bağışıklıkla ilgili sorunlardan, bakteri-virüs kaynaklı hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan veya sürdürülen tedavi yöntemlerinden dolayı görülebilmektedir.)
  • Lösemi (Kan kanseri anlamına da gelir. Daha ayrıntılı bilgi için lösemi nedir isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.)
  • Lenfoma (Lenf kanseri olarak da adlandırılır. İlerlediğinde bağışıklık sistemi alt üst olur. Bağışıklık direnci kırıldığı zaman kemik iliği bazofil üretimini arttırarak vücuda destek vermeye çalışır. Neticede tam kan sayımında BAS oranı yüksek çıkar.
  • İltihap (Vücutta oluşan iltihap, bir yabancı cisimden, bakteriden, parazitten ya da virüslerden kaynaklı olabilir. Örneğin balık yedikten sonra boğaza kılçık batması sonucu kılçık batan yerde bir süre sonra iltihap oluşur. İltihaplı doku yumuşadığı için batan kılçık saplandığı yerden gevşeyerek çıkar. Bunu bazofil sağlar. Bu ve bunun gibi iltihaba yol açan tüm etkenlerde bazofil sayısı artmaktadır. Bağırsak ve kronik cilt iltihapları, sinüzit ve astım; iltihaplı hastalıklara örnek olarak verilebilir.)
  • Dalak aldırmak (Dalak kan hücrelerini toplayıp onları parçalayan; gereken kısımları dolaşıma geri kazandırıp gerekmeyen kısımları ise vücuttan uzaklaştırmaya yarayan bir organdır. Dalak herhangi bir sebeple alındığı zaman vücutta normal insanlara göre çok daha fazla kan hücresi biriktiği görülür. Bazofil de o biriken kan hücrelerinden birisidir.)
  • Kemik iliği bozuklukları (Bazofil üretimi kemik iliğinden yapıldığı için burada gerçekleşen herhangi bir sorun bazofilin kontrolsüz bir şekilde üremesine sebep olabilir. )
  • Salgı bezi sorunları (İç salgı bezleri bizim vücut fonksiyonlarımızı başlatan etki yaparlar. Bu bezlerin dengesiz çalışması vücutta fonksiyonel bozukluklara sebep olur. Alarma geçen vücut, zincirleme uyartılarla kemik iliğine bazofil üretimi için komut verir. Tiroidin yetersiz çalışmasını ifade eden Hipotiroid, iç salgı bezi sorunlarından bir tanesidir.)
  • Bir önceki yazımızda Bazofil düşüklüğü konusunu ele almıştık. Okumak için Bazofil düşüklüğü yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Eozinofil konusundan bahsettik. Okumak için Eozinofil nedir yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.