Lösemi saç bağışı

Lösemi saç bağışı

Lösemi hastalığı çocukları ve yetişkinleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak oldukça yıpratan bir süreç yaşatır. Özellikle lösemi tedavisi için kullanılan kemoterapi ilaçları hastaların zaten zayıf olan bağışıklığını daha da zayıflatır ve tüm hastalıklara, enfeksiyonlara açık hale getirir. Bu dönemde en basit virüs ya da bakteri bile ağır sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu yüzden lösemi tedavisinde hastane veya hasta odası koşulları oldukça steril tutulmaya çalışılır.
Kullanılan eşyalara, takılara, gelen giden ziyaretçilere bile sınırlama getirilmiştir. Özellikle enfeksiyonu bulunan ziyaretçiler kesinlikle içeriye alınmaz. İçerde bulunup da bir şekilde enfeksiyon kapan lösemi hastaları da muhakkak karantinaya alınır ve lösemili diğer hastalar bundan etkilenmesin diye gerekirse koridora bile çıkartılmazlar. Hal böyleyken lösemili hastalara getirilen gıdalar, eşyalar ya da oyuncaklar sıkı bir denetimden geçer. Peruklar da bu denetimden nasibini almaktadır.
LÖSEV peruk hakkında kendi sitesinde önemli bir uyarıda bulunmuş; vakfın peruk hakkındaki kampanyalar ile hiçbir alakası olmadığını, hatta ve hatta bu perukların olası enfeksiyon etkenlerinden korunma gerekçesi ile kesinlikle içeriye alınmadığını vurgulamıştır. Sosyal medyada gezinen kampanyaların aslı bulunmamaktadır. Bilindiği üzere güzellik sektöründe peruk talep edilirken peruktaki saçların gerçek saç olması tercih edilir. Ancak bu saçları elde etmek zordur ve ciddi anlamda pahalıdır.
Bazı siteler çeşitli kampanyalar yaparak ya da adreslere yönlendirerek bedavadan gerçek saç edinebilmek adına LÖSEV’in adını kullanmakta ve kısa yoldan maddi kazanç sağlama yoluna girmektedir. Bu tip vicdan sömürücüsü olan dolandırıcılara kesinlikle itibar edilmemelidir.
Tahmin edildiğinin aksine lösemi hastaları saçlarının dökülmemesinden çok, iyi hissetmeyi ve huzurlu bir şekilde uyuyabilmeyi isterler. Başa takılan peruklar kişilere çok büyük bir psikolojik destek sağlamamakta; hatta durumu kabullenmenin önüne geçmekte, sorunları maskelemektedir. Yani peruklar psikolojik olarak da lösemi hastalarını olumsuz yönde etkileyebilir.
Peruk bağışı ile ilgili hiçbir habere, siteye ya da söyleme itibar edilmemelidir. Bu tür haberler ya da kampanyalar LÖSEV’in bilgisi dışında gelişmektedir.
  • Bir önceki yazımızda Lösemi haftası konusunu ele almıştık. Okumak için Lösemi haftası yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.