Lösemi nedenleri

Lösemi nedenleri

Löseminin aslında belirli bir sebebi yoktur. Genetik yatkınlığın bu hastalıkta belirleyici olduğu ve diğer faktörlerin de tetikleyici rol oynadığı düşünülmektedir. Lösemide asıl mevzu kemik iliği hücresinin bozulmaya uğramasıdır. Kan üretiminden sorumlu olan kemik iliğinde bulunan kök hücrelerden herhangi birisinin bir sebeple bozulmaya uğraması (genetik kodunun mutasyona uğrayarak değişmesi ve hatalı dizilimin oluşması) ve bu mutant hücrelerin diğer dokulara yayılması ile lösemi süreci başlamaktadır.
Mutasyona uğramış hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalır. Bozulmuş hücrelerin normal hücrelere göre çok daha hızlı bölünme ve çoğalma özelliği vardır. Olumsuz çevresel etkenler de bu hızlı bölünme durumuna hız katar. Son hızla üreyen bu mutant hücreler lenf yolu ile diğer doku ve organlara iletilir. Kan, bütün vücudu dolaşan hayati bir organ olduğundan dolayı, kemik iliğinde oluşan bu gelişimsel aksaklık tüm vücutta etkisini gösterir, çeşitli lösemi belirtileri yaşatır.
2 yaşından küçük çocuklarda ve özellikle 6-8 aylık bebeklerde  lösemi belirtilerini belirgin şekilde gözlemleyebilmek zordur. Bu yaşlarda viral enfeksiyonlar çok sık gelişir. Bu dönemlerde gelişen viral enfeksiyonların lösemide en büyük tetikleyici faktör olduğu söylenir. Çünkü ilk aylar, bebeğin gelişiminin en yoğun olduğu kritik bir dönemdir. Bu viral enfeksiyonların etkisiyle kemik iliği hücrelerinde bozulma olabilir ve gelişimsel bozukluk yaşanabilir. Özellikle genetik alt yapısı olan bebeklerin lösemi ile yüzleşme ihtimali oldukça yüksektir.
Vücudunda D vitamini üretim mekanizması doğru şekilde çalışmayan ya da yeterli güneş ışığı almayan çocuklar ya da yetişkinler de lösemi açısından risk altındadır. Kimyasal ilaçların çok solunması, bir şekilde yutulması ya da temas edilmesi de lösemiye sebep olan çevresel faktörler arasında sayılabilir.

Lösemi nasıl olunur?

Lösemi nasıl olunur sorusuna cevap olabilecek diğer faktörler şunlardır:
  • Radyoaktif ışımalara çokça maruz kalmak
  • Kan hastalığına sahip olmak
  • Uzun süre kemoterapi ve radyoterapi almak
  • Down sendromlu olmak
  • Sigara kullanıcısı olmak ya da sigara içilen ortamlarda çok uzun süre durmak (Pasif içicilik)
  • Alkol, uyuşturucu gibi uyarıcı maddelere bağımlı olmak
  • Bir önceki yazımızda löseminin yaşam sonu evresinden bahsetmiştik. Okumak için Lösemi ölüm belirtileri yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise Lösemi çeşitlerinden bahsettik. Okumak için Lösemi çeşitleri yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 2 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.