Beğen

Lösev fitre ve zekat

Başlıklar

Lösev fitre ve zekat

Lösemili çocuklara, lösemili yetişkinlere ve ailelerine maddi manevi destek amaçlı kurulmuş olan Lösemili Çocuklar Vakfı, fitre ve zekat zamanlarını gözeterek, maksimum düzeyde hizmet sunabilmeyi hedefler. Kalplerin yumuşadığı, merhametin zirveye çıktığı Ramazan ayları, bu yardımları toplayabilmek için bulunmaz bir nimettir ve hayırseverlere bu günlerde çok daha sık çağrı yapılır, temaslarda bulunulur.
Billboardlara, metrobüs duraklarına ya da otobüslere lösev fitre ve lösev zekat çağrılarına yönelik afişler asılarak dikkat çekmeye çalışılır. Devlete bağlı kurumlara vakıf elemanları yönlendirilir ve bilinçlendirme faaliyetleri yürütülür. TV’lerde kamu spotu da oluşturulmaktadır.
Toplanan fitre ve zekatlar çoğunlukla lösemili çocukların sağlık ve eğitim giderlerine harcanmaktadır. Böylelikle çocuk hayat ile bağlarını koparmamış olur. Bu da tedavinin en önemli parçalarından biridir. Çocuk hayata ne kadar tutunursa tedavi o kadar başarılı olacaktır.
Lösemili yetişkinler de en az lösemili çocuklar kadar bu vakıftan destek görmektedir. Lösemili bireylerin yaşadığı evin ekonomik durumuna göre eve ramazan kolisi de gönderilebilmektedir. Ramazan kolisi içerikleri bağışa göre belirlenmektedir. Bağış miktarı ise kolideki ürünlerin güncel fiyatına göre belirlenir:
  • Acil yardım paketi (Bu kolide en temel ihtiyaçlar yer almaktadır. En uygun pakettir. Çay, salça, ayçiçeği yağı, bulgur, pirinç, makarna, irmik, şehriye nohut, mercimek bu kolideki ürünlerdir.)
  • Orta aile paketi (Yukarıdaki maddede saydığımız temel ihtiyaçlara ek olarak bu kolide fasulye, şeker, zeytin, sucuk, un, tahin helvası, barbunya ve yeşil mercimek de yer alır.)
  • Büyük aile paketi (Orta aile paketinde bulunan ürünlere ek olarak kayısı, zeytinyağı, dana kavurma, beyaz peynir ve lokum bulunmaktadır.)
  • Mutlu aile paketi (Büyük aile paketinde bulunan ürünlere ek olarak dana kuşbaşı, dana biftek, fındık ve incir bulunmaktadır.)
  • Sevgi dolu geniş aile paketi (Mutlu aile paketindeki ürünlere ek olarak kaşar peyniri ve LSV çikolata bulunmaktadır.)
Bu bağış paketleri LÖSEV’in oluşturduğu sitede güncel fiyatlara göre belirlenmiştir. Banka kartları ya da kredi kartları ile ödeme yapılabilmektedir. Zekat bağışı, fitre bağışı ve fidye bağışı olmak üzere 3 seçenek vardır. Yardımlar koli şeklinde yapılabileceği gibi nakit para olarak da yapılabilmektedir. Bu tamamen lösemili bireyin ihtiyacına göre belirlenir. Eğer talep edilirse bağışçıların isimleri yardım yapılan aileye bildirilmektedir.
“LÖSEV’den geliyorum.” diyerek elden para toplayan kişilere itibar edilmemelidir. Bu kişiler LÖSEV’in ismini kullanarak insanları dolandıran kişilerdir. LÖSEV bağışlarının yapılabileceği güvenilir yerler şunlardır:
  • Bir önceki yazımızda Juvenil miyelomonositik lösemi tedavisi konusunu ele almıştık. Okumak için Juvenil miyelomonositik lösemi tedavisi yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, LSV Dükkan konusundan bahsettik. Okumak için LSV Dükkan yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.