Lösante

Başlıklar

Lösante nedir?

İlk kez 2000 senesinde kurulan LÖSANTE, Türkiye’nin ilk ve tek lösemili çocuklar hastanesi olarak bilinmektedir. Normal hastane sistemindeki bazı dramatik durumlar, hayırsever insanların bu hastaneyi kurmalarına kapı aralamıştır.
Özellikte çocuklardan oluşan lösemi hastalarına karşı oldukça hassas yaklaşmak gerekir. Koşup oynaması ve arkadaşları ile birlikte güzel bir eğitim alması gereken bir yaşta hastalığın doğurduğu semptomlar neticesinde çocuklar yatağa bağlı hale gelirler. Bu yüzden çocuklar fazlasıyla hassas ve kırılgan olurlar.
Bu dönemde sıradan sağlık hizmeti verilen hastanelerde çocukların özellikle psikolojik açıdan yıpranmaları çok olasıdır. Çünkü çoğunlukla buralarda empati kurulamaz, belki de empatiye zaman pek kalmaz. Oralarda tek amaç, mümkün olduğunca çok hastayı muayene etmek ve gerekenleri söyleyip ya da ilaç yazıp bir an evvel hastayı gönderip yeni hastalara yer açmaktır.
Bütün bu koşullar lösemili çocuklar için oldukça negatif etkiler doğurur; çünkü burada hastanın kendisini özel hissetmesine imkan yoktur. Çocukların ise kendilerini özel hissetmeye ihtiyaçları olur. İşte tam da bu yüzden hayırsever doktorlar, hemşireler ve bu konuda yardımcı olabilecek tüm duyarlı insanlar el ele vererek LÖSANTE’yi kurmuş ve çocukların bu derdine deva olmuştur. LÖSANTE’nin özellikleri şu şekilde listelenebilir:
 • Sağlık hizmeti olabildiğince kalitelidir.
 • Hastaların kendilerini özel ve değerli hissetmeleri için çalışılır.
 • İhtiyaç duyulan güven ortamı mevcuttur.
 • Hastane çalışanları güler yüzlü ve pozitiftir. Ayrıca hasta ve yakınları ile hiçbir koşulda tartışma ortamı oluşturmazlar.
 • Sağlıkla ilgili tüm branşlarda hizmet vermektedir (Göz hastalıkları, diş ünitesi, dermatoloji, endokrinoloji, kardiyoloji, nöroloji ve diğerleri…)
 • Sadece çocuklar değil, yetişkin hastalar da bu hastanenin kaliteli hizmetlerinden yararlanabilmektedir.
 • Hastaların fiziksel, fikirsel, ekonomik ve sosyal konumları bu hastaneden hizmet alabilmek için engel teşkil etmez. Her hasta bu hastanede eşit haklara sahiptir.
 • Hastalar ya da hasta yakınları hangi doktorda tedavi olacaklarını seçebilir, tedavi süreci hakkında fikir yürütebilir, tedavinin sonlanmasını ya da değiştirilmesini talep edebilir. Doktor ise bu talepleri değerlendirmeye alarak yeni çözüm yolları bulacaktır.
 • Doktorlar son derece gerçekçi yaklaşımlarda bulunur. Ne aileye ne de hastaya yanıltıcı kelimeler kullanmaz ya da ticari kaygı taşıyan yanıltıcı tedavi yöntemleri uygulamaz.
 • Hastalar ihtiyaç duydukları her an danışman hekimlerden ücretsiz bilgi alabilirler.
 • Hastaların bu hastanede hakları sonuna kadar korunmuştur. (Hizmetlerden yararlanma hakkı, saygı ve itibar görme hakkı, mahremiyet hakkı, hastane çalışanlarının kimliğini öğrenme hakkı, dokümantasyon ve bilgi edinme hakkı, çevirmen talep etme ve haberleşme hakkı, tedavi süreçleri ya da müdahaleler konusunda onay verme ya da reddetme hakkı, başka sağlık kuruluşlarına ya da doktorlara danışarak tedavi için son kararı verme hakkı, uygulanan ya da uygulanacak olan tetkik ve tedavilerin fatura dokümanlarını isteme hakkı, sosyal ve psikolojik destek alma hakkı, dini hizmetlerden faydalanma hakkı, refakatçi veya ziyaretçi kabul etme hakkı, tıbbi özen görme hakkı, sağlık eğitimi hakkı gibi…)
 • Türkiye’deki diğer tüm sağlık kuruluşlarında olduğu gibi LÖSANTE’de de ötenazi kesinlikle yasaktır. (Ötenazi: Hastaların talebi ve uzmanların onayı neticesinde planlı bir şekilde hayata son verme işlemidir.)
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.