+1
Beğen

Nötrofil düşüklüğü tedavisi

Nötrofil düşüklüğü tedavisi

Kemik iliğinden üretilen ve vücuda bağışıklık sağlayan beyaz kan hücrelerinin alt tiplerinden olan nötrofiller normal seviyenin altına düştüğü zaman vücut dost ya da düşman tüm mikroorganizmalara açık hale gelir. Bu yüzden bu nötrofil düşüklüğü acilen tedavi edilmelidir. Bu tedaviyi kısaca nötropeni tedavisi olarak da adlandırabiliriz. Nötropeni tedavisinin planı şu ayrıntılara göre belirlenmektedir:
  • Altta yatan hastalığın ne olduğu
  • Hastalık dışında kalan sebeplerin ne olduğu
  • Nötropeninin şiddeti (hafif, orta, ağır) ve süresi
Hafif seyreden nötropeninin altında yatan sebepler genellikle ciddi olmayıp tedavi gerektirmeyebilir. Çünkü günlük hayatta yaptığımız pek çok şey hafif şekilde nötropeniye sebep olabilir ve kısa süre içerisinde normale dönebilir. Bununla birlikte bu kişiler düzenli aralıklarla takip altına alınırlar.
Nötropeni zaman içerisinde şiddetlenmeye başlıyorsa o zaman altta yatan bir hastalık ya da ciddi bir sebep araştırılır. Her şeyden önce hastanın hikâyesi dinlenir. Devamlı olarak yaptığı şeyler araştırılır. Bu etkenlerden uzak durduktan sonra her şeyin normale dönüp dönmediği takip edilir ve belli bir sonuca varılır.
Hızlı bir şekilde şiddetlenmeye giden nötropeninin altında yatan sebep muhtemelen kemik iliğinden kaynak alır. Kemik iliği yetmezliği, kemik iliğinde gelişen kanser çeşitleri (örneğin lösemi) bu hastalıkların başında gelir. Eğer çok erken evrede yakalanmışsa tedavi süreci kolay atlatılabilir, ancak evre atlamış vakalarda tedavi çok çetindir.
Hastalığın kendisinin yanı sıra bu hastalığın tedavisi de nötropeniye sebep olabilmektedir. (Kemoterapi ve radyoterapi ilaçları nötropeniye sebep olan faktörlerin başında gelir.) Bu zor tedaviler sürerken bir yandan kemik iliğinin nötrofil üretmesini uyaran tedaviler de uygulanmaktadır. (Granülosit koloni uyarıcı faktör: G-CSF) Ya da uygun bir donörden (vericiden)beyaz kan hücresi takviyesi alınabilir. (Granülosit transfüzyonu) Böylelikle nötrofil açığı bir şekilde kapatılmış olur.
Kemoterapinin ya da radyoterapinin fazla fayda sağlamadığı kemik iliği kanserlerinde kök hücre tedavisi de uygulanabilir. Buradaki kök hücre tedavisinden kasıt, kemik iliği naklidir. Ancak kök hücre tedavisi herkese uygulanamamaktadır. Belirli şartlara uygunluk gözetilir. (Yaş aralığı, hastalığın evresi, klasik tedavilere cevap verip vermeme durumları ya da donör olup olmaması bu kriterlerden bazılarıdır.)
Günlük hayatta devamlı kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen nötropenide ilaç değişikliğine gidilebilir. Örneğin yaşanan nötropeninin, her gün aksatılmadan alınmak zorunda olan tansiyon ilaçlarından kaynaklandığı doktor tarafından tespit edildiğinde doktor bu ilacı değiştirebilir; aynı etkiyi yaratabilen başka bir tansiyon ilacı reçete edebilir. Böylelikle nötropeni zaman içerisinde kendiliğinden son bulacaktır.
Bağışıklık sisteminde gelişen bir hastalık sebebi ile vuku bulan nötropenide ise kortikosteroid tedavisi uygulanmaktadır. Nötropeni enfeksiyon sebebiyle de gelişebilir. Böyle durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır ve hastanın kan durumu takip altına alınır. Tedavi sürerken ve tedavi süresince hastayı belli aralıklarla takip altında tutmak esastır. Aksi halde gereksiz ya da yetersiz tedavi alma durumları doğabilir.
Kişiler kesinlikle kendi kan değerlerine bakıp kendi kendilerine tedavi planı oluşturmamalıdır. Her enfeksiyonu her antibiyotik iyileştirmez. Antibiyotikler enfeksiyon etkenlerine özgü olarak çeşitli formüllerde hazırlanmaktadır. Hangi formülün en doğru formül olduğuna ancak doktor karar verebilir. Bununla birlikte doktorun takdir gördüğü ilaç her bünyeye uyum sağlamayabilir. Bu yüzden ilaçlardan dolayı herhangi bir şikâyet yaşandığında bu durum muhakkak doktora bildirilmelidir.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.