Lökosit nedir?

Lökosit nedir?

Beyaz kan hücresi olarak bilinen lökositler, vücudun savunma mekanizmasının en önemli elemanı olup, vücudu bakteri, virüs gibi mikroorganizmalara karşı korumakla görevlidir. Tam kan sayımı testinde lökositler WBC (White Blood Cell) olarak ifade edilir. Lökositler aynı zamanda “akyuvar” olarak da adlandırılmaktadır. Enfeksiyonlarla mücadelenin temel taşıdır denilebilir. Bu yüzden lökosit değerleri kişinin sağlığının ne durumda olduğunu büyük ölçüde belirler.
Vücutta mikroorganizmalar sebebi ile gelişen bazı hastalıklar ya da hücredeki DNA’lara zarar verebilen bazı çevresel faktörler kanda lökosit oranını arttırabilir ya da azaltabilir.
Kanda lökosit değerlerini etkileyen en önemli çevresel faktörler şunlardır:
  • Güneşe aşırı maruz kalmak (Özellikle yaz mevsimlerinde saat 11:00 ile 16:00 arasında güneş ile doğrudan temas halinde olmak vücut hücrelerine ciddi zararlar verebilmektedir.)
  • Güçlü radyoaktif etkenlere maruz kalmak
  • Kimyasal maddelerle temas etmek ya da sıkça bu kimyasalları solumak
  • İçinde pek çok katkı maddesi olan gıdaları tüketmek
Kan testinde WBC olarak ifade edilen lökositlerin normal seviyelerin üzerinde olması “lökosit yüksekliği” normal seviyenin altında olması ise “lökosit düşüklüğü” olarak tanımlanır.

Normal lökosit değerleri

1 mikro litre kanda 4500-11000 aralığında seyreden lökosit oranı normal kabul edilir. Ancak bebek, çocuk, erişkin, yaşlı ya da gebelerde bu normal aralıklar değişebilir. Örneğin yeni doğan sağlıklı bir bebekte çok yoğun bir şekilde bağışıklık yanıtı geliştiği için normal lökosit 9000-30000 aralığında seyredebilmektedir.
  • Bir önceki yazımızda Lösemi kan değerleri konusunu ele almıştık. Okumak için Lösemi kan değerleri yazısını okuyabilirsiniz.
  • Bir sonraki yazımızda ise, Lökosit yüksekliği nedenleri konusunu ele aldık. Okumak için Lökosit yüksekliği nedenleri yazısını okuyabilirsiniz.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.