Kronik miyeloid lösemi nedir?

Kronik miyeloid lösemi nedir?

Kronik miyeloid lösemi; kemik iliğinde üretilen beyaz kan hücrelerinin (lökositlerin) granülosit tipinde meydana gelen kanserleşmeyi ifade eder.
Lösemi genel olarak ifade edilirse; kemik iliğinde üretilen kan hücrelerinde meydana gelen kanserleşmedir denilebilir. 3 kan hücresi çeşidi vardır.
  • Eritrosit (Kırmızı kan hücresi-oksijen ve besin alışverişini sağlar)
  • Lökosit (Beyaz kan hücresi-Bağışıklığı korumada görevlidir)
  • Trombosit (Kan pulcuğu-Kanı pıhtılaştırmaktan ve yaraları kapatmaktan sorumludur.)
Bu kan hücreleri arasında kanserleşmeden en çok etkilenenler ise lökositlerdir. Granülositler, lökositlerin tiplerinden birisidir. Bağışıklığı korumaktan, vücuda giren mikroorganizmalar ile savaşmaktan sorumludur. Bu kan hücreleri kemik iliğinden üretilir. Buradan üretilen granülositler önce olgunlaşır, sonra da kana karışır ve görevini yapar.
Ancak bir gün bir sebeple henüz olgunlaşamamış olan granülositlerde bir genetik bozulma gelişebilir ve kanserleşme meydana gelebilir. İşlevselliğini yitirmiş olan ve asıl görevini yapamayıp, aksine birikim yaparak vücut metabolizmasını altüst eden bu kanserleşmiş granülositler, normal granülositlere göre çok daha hızlı ürerler ve çok daha uzun yaşarlar. Kanda normalde 5-10 bin mm/3 oranında olan lökositler, bu kanserleşme ile birlikte 50-200 bin mm/3 seviyesine yükselir. Ne kadar sürede bu seviyelere çıkacağı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.
Bu işlevsiz granülositler, dalak başta olmak üzere zamanla tüm doku ve organlara yayılım ve birikim yaparlar. Kanserli granülositlerin artışı, trombositlerin de artmasına sebep olur. Trombositler kan pıhtılaştıran bir kan hücresidir. Açık yaraların kapanmasına, iç ya da dış kanamaların engellenmesine yardımcı olur. Ancak bu hücre kanda fazla olursa kontrolsüz pıhtılaşmalara ve dolayısıyla damar tıkanmalarına neden olabilir.
Hastalık KML olarak kısa şekliyle de ifade edilebilmektedir. KML hakkında şu bilgiler verilebilir:
  • KML görülme riski yaş ilerledikçe artmaktadır. Özellikle 40-50 yaşlarında bu risk maksimum seviyeye çıkar.
  • Çocuklarda nadir görülen bir lösemi tipidir.
  • Hissettirmeden, uzun vadede ilerleyiş gösterir. Belirtiler aniden ortaya çıkmaz.
  • Kalıtsal değildir; kuşaktan kuşağa aktarılmaz.
  • Kronik miyeloid lösemi tüm lösemi tanılarının %20-30’unu kapsar.
  • Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre çok daha fazladır.
  • Dalak büyümesi, en önemli kronik miyeloid belirtisidir.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.