Lösemi tedavisinde ibrutinib etken maddeli ilaç seçeneği

Lösemi tedavisinde ibrutinib etken maddeli ilaç seçeneği

Kan üretiminden sorumlu olan kemik iliğinde gelişen kanserleşme lösemi olarak adlandırılmaktadır. Lösemi kendi arasında genel anlamda dört gruba ayrılır.
Bu lösemi çeşitleri arasında tanısına en sık rastlanılan ise kısaca KLL de denilen “kronik lenfositer lösemi” olmaktadır. Çok sık rastlanıldığı için üstünde çok araştırma yapma imkânı bulunmuş ve başarılı tedavi yolları geliştirilmiştir. Diğer her türlü kanserde olduğu gibi KLL tedavisinde de kemoterapi baş roldedir.
Standart olarak kullanılan kemoterapi ilaçları çoğu defa olumlu sonuçlar doğururken, kimi zaman ise kanserli hücreler bu ilaçlara son derece direnç gösterirler. Olumlu sonuç alınamadığı gibi hastalık daha da yayılım gösterebilir. Tedavi yöntemlerinin kâr etmediği ve doktorların ”çaresizlik noktası” olarak gördüğü bu KLL formu, genetik bozukluğa sahip bir formdur. İşte tam da böyle durumlar için geliştirilmiş olan Ibrutinib etken maddeli ilaçlar bu amansız duruma çare olabilmektedir. Bu ilaçlar ağızdan alınarak kullanılır.
Ibrutinib içerikli ilaç grupları üzerinde yapılan çalışmalar, ortalama 9 ay yaşayabileceği ileri sürülen KLL hastalarının 27 aya kadar yaşayabildiğini ortaya koymuştur. Yani sağ kalım süresi bu ilaçla birlikte neredeyse 3 katına çıkarılmıştır. Bu da Ibrutinib etken maddesinin umut verici bir çalışma olduğunu göstermektedir. Ayrıca ülkemizde de bulunmakta olup, geri ödeme kapsamına da alınmıştır. İlaçlar kesinlikle hekim tarafından reçete edilmelidir ve kişinin mutlaka KLL tanısı almış olması gerekir.
Losemi.net

User Rating: 5 ( 5 votes)

Yorum yazın

Yazıya puan verin :

Sorularınız mı var ?

Yayınlanmasını istediğiniz bir konu var ise veya bize sormak istediğiniz bir sorunuz var ise, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ; bize yazın.